Committees

 

VIDYALAYA COMMITTEES FOR THE SESSION 2018-2019

 

S.NO.

NAME OF COMMITTEE

MEMBERS

01

ACADEMIC COMMITTEE

SH. V.D. KHOBRAGADE I/C

DR.(SMT.) KANAK LATA

SH. SUNIL GALAWA

SH. VIVEK YADAV

SH. R.V.HASTE

MS. SAKSHI

Mr. NIRAJ BANSAL

02

EXAMINATION INTERNAL (SECONDARY)

SH. R.V.HASTE  I/C

PGT Eco

SH. RAKESH KUMAR

SH SHIVCHARAN

03

EXAMINATION INTERNAL (PRIMARY)

SMT. RUPALI KHADSE I/C

MS. TANU GUPTA

04

EXAMINATION EXTERNAL

DR.(SMT) KANAK LATA  I/C

SH. VIVEK YADAV

05

SCOUTS AND GUIDE DEPARTMENT

DR. (SMT.) KANAK LATA

SH.VINOD KUMAR GOND I/C

SH. A.  A.  ANSARI

SH. D. J. SORTE

MS. RUPALI KHADSE

06

PURCHASE COMMITTEE

SH.VISHANT KHOBRAGADE  I/C

SH D J Sorte

SH. A.  A.  ANSARI

07

TIME-TABLE & ARRANGEMENT     (SECONDARY)

SH. SUNIL GALAWA

SH RAKESH DHARIWAL

08

TIME-TABLE & ARRANGEMENT     (PRIMARY)

SH. VINOD  KUMAR GOND  I/C

MS.NEELAM KUMARI

Mr. NIRAJ BANSAL

09

DISCIPLINE SECONDARY

SH.VISHANT  D. KHOBRAGADE  I/C

SH. NAGENDRA NAGAR

DR.(MRS.) KANAK LATA

SH.RAKESH KUMAR

SH R.B.VERMA

10

DISCIPLINE PRIMARY

SH. A. A. ANSARI  I/C

SH. VINOD KUMAR GOND

MS. DIKSHA YADAV

11

FURNITURE

SH. R.B.VERMA  I/C

SH.VIVEK YADAV

SH. V.K.GOND

12

AUDIO – VISUAL AIDS

SH. VISHANT D. KHOBRAGADE I/C

SH. RAKESH  WAHADUDE

13

GUIDANCE AND COUNSELING

DR.(SMT) KANAK LATA  I/C

SH. VISHANT D.KHOBRAGADE

NURSE

14

WEB-SITE UP- DATATION,  ICT

SH. VISHANT  KHOBRAGADE I/C

COMPUTER INSTRUCTOR

 

S.NO.

NAME OF COMMITTEE

MEMBERS

15

CCA : SECONDARY

SH. R.B. VERMA  I/C

VAISHALI ASUDANI

16

CCA: PRIMARY

Ms SHAKSHI I/C

MS.RUPALI KHADSE

SH.RAKESH WAHADUDE

15

NAEP

DR.(SMT) KANAK LATA  I/C

SH.RAKESH WAHADUDE

SH SHIVCHARAN

MRS JYOTI

16

NATURE CLUB

DR.(SMT) KANAK LATA  I/C

SH. V.K.GOND

SMT. RUPALI  KHADSE

17

MATHS CLUB

SH. SUNIL GALAWA

SH. RAKESH KUMAR

TGT Maths

18

READERS CLUB

PGT ENG

SH D J SORTE

SMT V ASUDANI

MS SAKSHI

19

INTEGRITY CLUB

MR. VIVEKYADAV

PGT ECO

TGT SST

20

BEAUTIFICATION

SH. ISHAN GOSWAMI I/C

DR. (MRS.)KANAK LATA

MS. VAISHALI ASUDANI

SH.V.K.GOND

21

HOUSE MASTER : SECONDARY

SHIVAJI :  MR ISHAN GOSWAMI

TAGORE:  MR RAKESH D

ASHOKA:  MR VIVEK YADAV

RAMAN:   MR SHIVCHARAN

22

HOUSE MASTER:PRIMARY

SHIVAJI:    MR. NAUSHAD

TAGORE:  MS. NILAM KUMARI

ASHOKA:  MS. JYOTI YADAV

RAMAN:   MS. DIKSHA YADAV

23

EXCURSION & TOUR

DR.(MRS.) KANAK LATA I/C

SH. VIVEK YADAV

SH. A. A. ANSARI

MS. TANU GUPTA

24

MAGAZINE COMMITTEE

PGT HINDI I/C

SH. R.V.HASTE

SH A. A. ANSARI

SH. SHIVCHARAN

VAISHALI ASUDANI

S.NO

NAME OF COMMITTEE

MEMBERS

25

SANITATION :

SH. DILIP. J. SORTE  I/C

CLEANINESS GROUND FLOOR

SH. RAKESH  WAHADUDE

GENTS TOILET

SH. R. B. VERMA

LADIES TOILET

Nurse

CORRIDORS GROUND FLOOR

SH. SHIVCHARAN

PLAY & ASSEMBLY GROUND

SH. NAGENDRA  NAGAR

BACK SIDE OF BUILDING

SH. VINOD KUMAR GOND

CLEANINESS FIRST FLOOR

SMT. RUPALI KHADSE

TOILETS (BOYS)

SH.VIVEK YADAV

TOILETS (GIRLS)

Nurse

CORRIDORS FIRST FLOOR

SH. SHIVCHARAN

STAIRS

SH. RAKESH KUMAR

STAFF ROOM

SH. R.B.VERMA

26

QUARTER ALLOTMENT/MAINTENANCE

SH. SANJIV KUMAR I/C

SH. A. A. ANSARI

27

SPORTS & GAMES/YOGA

SH. NAGENDRA  NAGAR I/C

Sports Coach

YOGA TEACHER

28

MEDICAL CHECK-UP & FIRST AID

DR.(MRS.) KANAK LATA  I/C

SH.NAGENDRA NAGAR

Nurse

29

RAJBHASHA

SH. VAISHALI ASUDANI I/C

TGT HINDI

PGT Hindi

30

PHOTOGARPHY

SH. AJAY KANNOJWAR I/C

SH. ISHAN GOSWAMI

31

PTA MEETING/ REMEDIAL CLASSES PLANNING

SH. V.  D. KHOBRAGADE  I/C

DR.(SMT.) KANAK LATA

SH. SUNIL GALAWA

32

ACADEMIC COMMITTEE

SH. V.D. KHOBRAGADE I/C

DR.(SMT.) KANAK LATA

SH. SUNIL GALAWA

SH. VIVEK YADAV

SH. R.V.HASTE

33

GRIEVANCE REDRESSAL COMMITTEE

MR.VISHANT KHOBRAGADE I/C

DR. (MRS.) KANAK LATA

MR. D.J.SORTE

MR. A.A.ANSARI

34

ADMISSION COMMITTEE

MR. VIVEK YADAV

MR. NAGENDRA NAGAR

MR. RAKESH WAHADUDE

MR. V. K. GOND

35

E- CLASSROOM /ICT

MR VIVEK YADAV-SECONDARY

MR NEERAJ BANSAL- PRIMARY

PRINCIPAL



 





 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE HI MicrosoftInternetExplorer4

VIDYALAYA DEPARTMENT/COMMITTEE(2012-13)









Sr.No.

Name of Committee

Members

1

Integrity Club

Sh.Pawan Sharma (I/C)

Sh.Rakesh Kumar

Smt.V.Asudani

Smt.Rupali Khadse

2

Library Committee

Sh.D.J.Sorte (/C)

All Subject Committee Convenor

3

Maths Olympiad

Shri P.S.Thul (I/C)

Sh.P.B.Sukhadewe

4

Science Olympiad

Sh.G.G.Bhagat (I/C)

Smt.V.Nagare

Smt.Ritu Chaudhary

Sh.L.P.Verma

5

Cyber Olympiad

Sh.Vishant D.Khobragade(I/C)

Sh.D.Bhardwaj

6

NTSE, KVPY

Sh.P.B.Sukhadewe (I/C)

7

Maintenance & Repair

Sh.D.Bhardwaj (I/C)

Sh.Taran Thakur

TGT(WE)

Sh.D.J.Sorte

Sh.A.A.Ansari

Sh.M.R.Rewatkar

Sh.K.M.Sherke

8

Cultural Committee

Sh.Rakesh Wahadude (I/C)

Smt.Ritu Chaudhary

Smt.N.R.Robert

Smt.Shilpa Lingayat

Smt.V.Asudani

Smt.Sarita Solanki

Smt.Jolly Sharma

Ms.Mangala Dhote

Smt.Reena Rawat

9

C.M.P.

Smt.Nutan Gaurkar (I/C)

Sh.A.A.Ansari

Smt.Sarita Solanki

Smt.Reena Rawat

10

Scouts & Guide Department

Sh.Bharat Das (I/C)

Smt.V.Nagare

Sh.Pawan Sharma

Sh.V.K.Gond

Sh.A.A.Ansari

Sh.Ashok Kumar

Sh.M.R.Rewatkar

Smt.Nutan Dhanvij

Smt.Shilpa Lingayat

11

Purchase Committee

Sh.G.G.Bhagat (I/C)

Sh.K.B.Gajbhiye

Sh.A.A.Ansari

Sh.Ashok Kumar

Sh.K.M.Sherke

Sh.A.K.Singh

12

First Aid

Smt.V.Nagare(I/C)

Sh.S.P.Dwivedi

Smt.V.Asudani

Smt.Shilpa Lingayat

13

Admission

Sh.G.G.Bhagat (I/C)

Sh.K.B.Gajbhiye

Sh.V.K.Gond

Sh.A.K.Singh

Sh.D.R.Baghmare

Sh.G.D.Khadse

14

Examination - Secondary

Smt.Ritu Chaudhary (I/C)

Sh.Pawan Sharma

Sh.K.B.Gajbhiye

Smt.N.R.Robert

Primary

Ms.Mangala Dhote (I/C)

Sh.M.R.Rewatkar

Smt.Reena Rawat

Sh.D.R.Baghmare

Sh.G.D.Khadse

Sh.P.Y.Dambhare

Sh.Bandu Kakde

15

CBSE

Sh.V.D.Khobragade (I/C)

Sh.K.B.Gajbhiye

Sh.Bharat Das

16

Time Table - Secondary

Sh.P.B.Sukhadewe (I/C)

Sh.P.S.Thul

Primary

Sh.Ashok Kumar (I/C)

Smt.Rupali Khadse

Sh.Mukesh Joshi

Smt.Reena Rawat

17

Teaching Aid

Sh.Rakesh Kumar (I/C)

Sh.Pawan Kr.Sharma

TGT(S.ST)

18

N.A.E.P.

Smt.V.Nagare (I/C)

Smt.N.R.Robert

Sh.R.B.Verma

19

ECO

Smt.V.Nagare (I/C)

Sh.L.P.Verma

TGT(SCI)

Sh.S.P.Dwivedi

Smt.V.Asudani

Sh.Mukesh Joshi

20

Guidance & Counselling

Sh.G.G.Bhagat (I/C)

Smt.Ritu Chaudhary

Smt.V.Nagare

Sh.L.P.Verma

Smt.N.R.Robert

Sh.A.A.Ansari

Sh.Ashok Kumar

Smt.V.Asudani

21

Discipline

Sh.S.P.Dwivedi (I/C)

Smt.V.Nagare

Sh.G.G.Bhagat

Sh.Jitendra Yadav

Sh.P.S.Thul

Sh.Bharat Das

Sh.R.B.Verma

Sh.A.A.Ansari

Sh.V.K.gond

Smt.Jolly Sharma

Smt.Sarita Solanki

Smt.Reena Rawat

22

Furniture

Sh.D.Bhardwaj (I/C)

Sh.Pawan Sharma

Sh.R.B.Verma

Sh.Taran Thakur

TGT(WE)

Sh.M.R.Rewatkar

23

Excursion

Sh.V.D.Khobragade (I/C)

Smt.V.Nagare

Sh.Rakesh Kumar

TGT(S.ST)

24

Fee Receipt Checking

Sh.Jitendra Kr.Yadav(I/C)

Sh.P.S.Thul

Sh.P.B.Sukhadewe

Sh.V.K.Gond

Ms.Mangala Dhote

25

Magazine Committee

Sh.Dharmendra Bhardwaj (I/C)

PGT(ENGLISH)

Smt.Ritu Chaudhary

Sh.N.R.Carpenter

Sh.Bharat Das

Smt.N.R.Robert

Sh.R.B.Verma

Smt.Sarita Solanki

Smt.Nutan Dhanvij

Smt.Jolly Sharma

26

Website Committee/Think Quest/ICT

Sh.V.D.Khobragade (I/C)

Sh.D.Bhardwaj

TGT(WE)

Sh.P.S.Thul

Sh.M.R.Rewatkar

Ms.Mangala Dhote

Smt.V.Asudani

Smt.Nutan Dhanvij

Smt.V.Asudani

27

CCA - Secondary

PGT(English)

Sh.D.Bhardwaj (I/C)

Sh.N.R.Carpenter

Sh.R.B.Verma

Primary

Smt.Reena Rawat (I/C)

Smt.Sarita Solanki

28

House Master - Secondary

Smt.V.Nagare

Sh.Jitendra Kr.Yadav

Sh.L.P.Verma

Sh.R.B.Verma

Primary

Sh.V.K.gond

Smt.Shilpa Lingayat

Smt.Jolly Sharma

Sh.Mukesh Joshi

29

Beautification & Sanitation

Sh.Taran Thakur (I/C)

TGT(WE)

Smt. V.Asudani

Sh.Mukesh Joshi

Sh.D.R.Baghmare

Sh.G.D.Khadse

Sh.P.Y.Dambhare

Sh.B.M.Kakde

30

Quarter Allotment

Sh.A.A.Ansari (I/C)

Sh.K.B.Gajbhiye

Smt.Nutan Dhanvij

31

Junior Science Lab.

Sh.L.P.Verma (I/C)

TGT(SCI)

32

Maths Lab.

Sh.P.S.Thul (I/C)

Sh.P.B.Sukhadewe

33

Sports Committee

Sh.S.P.Dwivedi(I/C)

Smt.Ritu Chaudhary

Sh.N.R.Carpenter

Sh.D.J.Sorte

Sh.Taran Thakur

Sh.Mukesh Joshi

Smt.Reena Rawat

Smt.Sarita Solanki

34

Lunch Break duty

Sh.Jitendra Kr.Yadav(I/C)

Sh.Pawan Sharma

Sh.A.A.Ansari

35

P.I.O.

Sh.Gangadhar Bhagat

Sh.A.A.Ansari

36

Office Work

Sh.S.P.Dwivedi

Sh.P.B.Sukhadewe

Sh.A.A.Ansari

37

Science Exhibition

Smt.V.Nagare(I/C)

Smt.Ritu Chaudhary

Sh.G.G.Bhagat

Sh.L.P.Verma

38

S.Science Exhibition

Sh.Pawan Sharma (I/C)

Sh.Rakesh Kumar

TGT(S.ST)